czwartek, 31 stycznia 2008

Furioso




Furioso jest to koń półkrwi, wyhodowany metodą selekcji w stadninie Mezohegyes na Węgrzech, gdzie znajdowały się klacze pochodzące od konia pełnej krwi angielskiej - Noniusa seniora. Były one stanowione słynnym ogierem Furioso. Został on przywieziony z Anglii w 1840 r. na życzenie księcia Karolyi.
W trzy lata później został sprowadzony koń pełnej krwi north star, posiadający również krew norfolk roadstera, aby wzmocnić pogłowie. Jego potomkowie byli znakomitymi kłusakami. Następnie skrzyżowano między sobą linię furioso i north star, przy czym furioso została rasą dominującą. Rasa ta jest dzisiaj licznie reprezentowana w całej Europie Środkowej.
Furioso to majestatyczny koń, mierzący ponad 162cm w kłębie. Głowa różni się od głowy konia pełnej krwi jedynie dłuższymi uszami i łagodnym wyrazem. Kłąb jest dobrze zaznaczony, łopatki i kończyny są zdrowe i mocne. Wpływ przodków koni karetowych przejawia się w spadzistym zadzie. Kończyny, choć mocne, nie są tak dobrze ukształtowane jak u bardzo szybkich koni: pęciny są za bardzo pochyłe. Wszystko to sprawia, że niezbyt wysokie chody tego konia są dość męczące. Dopuszczalne są prawie wszystkie maści, a najczęściej spotykane to kare, skarogniade i gniade. Białe odmiany zdarzają się wyjatkowo.
Podobnie jak większość koni wierzchowych, furioso wykorzystywany był przede wszystkim w armii austro-węgierskiej, ale jest to koń wszechstronny. Bardzo inteligentny, łatwy do powodowania. Pod siodłem doskonale spełnia swoją rolę zarówno jako koń spacerowy, w trudnych rajdach, jak i w steeple-chase, nadaje się także do zawodów cross-country i jazdy rekreacyjnej. Chociaż jego chody nie są idealne, to jest znakomitym skoczkiem, dość dobrym w ujeżdzeniu, wywierającym wrażenie elegancji.
Furioso był szeroko wykorzystywany w stadach hodowlanych, zwłaszcza w Europie Wschodniej i przyczynił się do uszlachetnienia wielu wartościowych ras.

Brak komentarzy: