czwartek, 6 grudnia 2007

Clydesdale




Clydesdale jest spokrewniony z Shire'em, ale charakteryzuje się lżejszą budową ciała. Rasa ta wywodzi się ze Szkocji, gdzie pierwotnie była używana do pracy w rolnictwie. Później konie te wykorzystywano w transporcie np. węgla. Obecnie Clydesdale można obejrzeć w konkursach orki i na pokazach. Konie tej rasy krzyżuje się z końmi pełnej krwi w celu 
uzyskania większych koni wierzchowych.

Clydesdale są przeważnie gniade, skarogniade, kare lub
deszerowate. Często u nich występują odmiany na kończynach sięgające aż do tułowia, niekiedy 
rozszerzające się nawet na brzuch. 

MALOWNICZY TRANSPORT  
Pięknie udekorowane Clydesdale często biorą udział w festynach, zaprzęgnięte do jaskrawo pomalowanych wozów, obładowanych zazwyczaj beczkami piwa.Clydesdale - szkocki koń zimnokrwisty.

Jego wzrost wynosi około 162 cm, aczkolwiek ogiery mogą mierzyć 170 i więcej centymetrów. Maść najczęściej gniada i skarogniada, często dereszowata, ale także kara lub kasztanowata. Pierś ma szeroką i wypukłą. Ma skośną łopatkę i kłąb wyższy od zadu, co zwiększa jego siłę uciągu. Na pęcinach jedwabiste szczotki. Co ciekawe, cechą tej rasy jest krowia postawa tylnych nóg, o stawach skokowych ustawionych blisko siebie, która u innych koni uważana jest za wadę. Charakteryzują się wysoką akcją kończyn, mówiono o nich nawet iż" piękno tych koni zamienia banalne rozwożenie piwa w publiczne widowisko". Konie tej rasy są bardzo podone do koni shire- największych koni świata.

Clydesdale pochodzą z rejonu Lanarkshire nad rzeką Clyde w Szkocji i nadal są tam hodowane przez swoich miłośników. Użytkowane są głównie w zaprzęgach, gdzie pracują w bogato zdobionych uprzężach. Clydesdale są zwykle łatwe w obejściu, co wobec masy ciała ok. 1 tony jest nieocenioną zaletą.






Brak komentarzy: