czwartek, 6 grudnia 2007

Shire





Konie tej rasy są wysokie i niesamowicie silne. Shire jest prawdopodobnie najcięższym z angielskich koni zimnokrwistych. Może ważyć do 1219 kilo i mierzyć do 178 centymetróww kłębie. Niektóre bywają nawet wyższe. Odwód klatki piersiowej wynosi do 2,4 metry. Nazwa tej rasy pochodzi od angielskich hrabstw (Derbyshire, Staffordshire, Lincolnshire, Leicestershire), w których koń został wyhodowany. Konie Shire często pracują w rolnictwie. W miastach były używane do ciągnięcia wozów z piwem.

Ten wysoki i bardzo silny koń jest w stanie ciągnąć ciężar pięciokrotnie większy od jego własnej masy ciała. Konie Shire mają często odmiany na kończynach, szczotki pęcinowe są delikatne i jedwabiste, a ogony są zazwyczaj przycinane, co pozbawia je natury ochrony przed owadami.

KONKURSY ORKI
Dziś nie wiele koni Shire jest wykorzystywanych do pracy na roli, ale często spotyka się je na konkursach i pokazach orki. Ich grzywy są zaplecione i ozdobione, a wypolerowana uprząż lśni. Sprawiają wspaniałe wrażenie, a ich siła i łagodność są przedmiotem podziwu.

Średniowiecze
W średniowieczu Anglia była ośrodkiem kultury rycerskiej. Rycerze potrzebowali mocnych koni, których widok mógłby trwożyć wrogów. Za największe zwierzęta płacono najwyższe ceny. Dążąc do ideału, hodowcy z wielkim trudem wyhodowali konia dużego i ciężkiego, ale harmonijnie zbudowanego i bardziej nadającego się pod wierzch niż większość koni zimnokrwistych. Tak powstała rasa Shire.
Konie Shire w zaprzęgu

XIX wiek
W XIX wieku znalazły nowe zastosowanie w komunikacji miejskiej: ciągnęły pierwsze tramwaje konne na Wyspach Brytyjskich. Dzisiaj shire'y są hodowane i utrzymywane przez miłośników rasy. Sprawiają wrażenie koni wysokonożnych, z krótkim tułowiem. Głowy o szerokim, często garbonosym profilu noszą wysoko. Cechy charakterystyczne dla tej rasy to obfite, jewabiste szczotki, zaczynające się już od stawu skokowego i krótki, gęsty ogon. Oprócz tego odznaczają się bardzo przyjacielskim charakterem.

Brak komentarzy: