środa, 5 grudnia 2007

Koń ardeński



Ten ciężki koń pociągowy był hodowany  przez setki lat w rejonie Ardenó, na granicy francusko - belgijskiej. Pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznych wojennych koni używanych w bitwach. W XIX wieku wykształciły się dwa typy ardenów - masywne, użyteczne w rolnictwie oraz typ o lżejszej bydowie ciała.

OZDOBA POKAZÓW
Ardeny nie są już tak wykorzystywane w rolnictwie jak kiedyś, ale ich łagodny charakter dalej przysparza im zwolenników, szczególnie podczas festynów.

Konie pochodzące z górzystej prowincja Ardenne, na pograniczu Belgii i Francji. Pochodzą od
ciężkich koni, które były przypuszczalnie jednymi z pierwszych koni zimnokrwistych. Uważa się, że na Ardena wpływ miały rasy sprowadzone na północ przez legiony rzymskie.

Na przestrzeni dziejów użytkowano tę rasę jako siłę pociągową oraz w stadzie rozpłodowym, stąd jej wpływ na wiele ras. Wywodzi się od niej szereg gałęzi, chociaż podtypy znacznie się różnią, np.: arden belgijski lub szwedzki, koń sokólski, sztumski i łowicki. Obecnie konie tej rasy także używane są jako siła pociągowa.
Źrebak z niebieskimi oczami

Głowa stosunkowo niewielka o prostym profilu, gruba szyja z obfitą, gęstą grzywą, kończyny krótkie, mocne, ozdobione szczotkami pęcinowymi, głęboka klatka piersiowa. Ich cechą chrakterystyczną jest niebywała wytrzymałość, doskonałe wykorzystanie paszy oraz pracowitość i dobry charakter.

Umaszczenie: gniady, ciemnogniady, kasztanowaty lub deresz. Średnia wysokość około 152-163 cm, ciężar ciała ok. 700 kg.

Brak komentarzy: