środa, 5 grudnia 2007

Koń achałteński


Koń achałteński hodowany na pustyniach Turkmenistanu, na północ od Iranu, ma bardzo oryginalny wygląd. Zbudowany jest z  ''długich''  odcinków - tułowia, szyi i nóg. Jest bardzo wytrzymały, co sprawia, że jest przydatny do rajdów długodystansowych, wyścigów, skoków i ujeżdżania.

Koń achałteński był hodowany już tysiące lat temu. Ma żywy charakter, jest dzielny, wytrzymały i silny. Dodatkowym atutem jest cienka skóra i jedwabista grzywa i ogon. Najbardziej  cenioną maścią tego konia jest złotobułany o metaicznym odcieniu.

DOBRY SKOCZEK
Koń achałteński z powodu fenomenalnej wytrzymałości jest znany głównie z sukcesów w rajdach i wyścigach. Jest także dobrym koniem do konkurencji skoków przez przeszkody i ujeżdżania

Koń achałtekiński Wzrost: 152-164cm
Maść:Wszystkie podstawowe z wyjątkiem srokatej, ze złotym połyskiem
Pokrój:smukła głowa, jedwabista grzywa i ogon, budowa przypominająca harta
Inne cechy: Są uniwersalnymi, pełnymi temperamentu końmi rekreacyjnymi i sportowymi .Wymagają spokojnych, cierpliwych i doświadczonych jeźdźców i dobrych warunków utrzymania.

Historia konia, a szczególnie informacje dotyczące pochodzenia ras są pełne niejasności, sprzeczności, kryją też wiele tajemnic. Przykładem może być koń achałtekiński. Jest on zwierzęciem pustynnym , występuje w pobliżu oaz, w Turkmenii. Wraz ze spokrewnionym z nim koniem jomudzkim, który przypomina konie znalezione w kurchanach Pazyryk, ma wiele cech wspólnych z koniem turkmeńskim. Prawdopodobnie koń turkmeński i achałtekiński są odmianami tej samej, starożytnej rasy pochodzącej z dwóch sąsiadujących ze sobą obszarów geograficznych.

Brak komentarzy: